Tämä resepti vaatii vähän vaivaa, mutta maku on sen mukainen, kun itse jaksaa tehdä ruoan alusta loppuun.
Samalla ohjeella teet myös täytettyjä paprikoita.
Ainekset 15-20 kpl annosta
1
iso keräkaali, vettä, suolaa
Täyte:
2½
dl
pitkäriisiä
500
g
jauhelihaa tai porkkanaraastetta
1
iso
hienonnettu sipuli
2
kananmunaa
2
dl
smetanaa
1
dl
siirappia
1
rkl
suolaa
2
tl
oreganoa
2
tl
meiramia
Pinnalle:
siirappia
Ohje
KAALIKÄÄRYLEET:
Keitä keräkaalia suolalla maustetussa vedessä isossa kattilassa niin kauan, että kaali pehmenee ja saat siitä irrotettua lehtiä kääryleitä varten. Keitä riisi ja valuta se.
Lisää riisin sekaan kaikki ohjeen aineet. Käyttäessäsi porkkanaraastetta saat kasviskääryleitä. Jauhelihaa ja porkkanaa voi käyttää myös puoliksi (kumpaakin siis n. 250 g).
Irrota kaalista lehtiä varovasti ja laita kullekin lehdelle 1-2 rkl täytettä. Kääri kaalikääryleiksi (paketeiksi). Laita kaalikääryleet uunipellille ja valuta pinnalle siirappia.
Paista 225-asteisen uunin alatasolla n. 45 min, valele välillä paistosta irtoavalla liemellä tai siirapilla, jotta kääryleet eivät kuivu.
TÄYTETYT PAPRIKAT:
Valmista täyte, kuten edellä kaalikääryleisiin, mutta käytä täytteen kuorina paprikoita. Täytteen annoksesta riittää n. 8 keskikokoiseen paprikaan.
Leikkaa paprikat pitkittäin halki, täytä ne ja ripottele pinnalle juustoraastetta. Paista 225-asteisen uunin alatasolla n. 45 min.